
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Length | 12 mm |
| Termination | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Height | 7.5 mm |
| Circuit Type | SPST-NO |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 12 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 1 g |
| Ratings | Dust Tight, IP67, Waterproof |
| Contact Material(Contact Finish) | Silver |
| Current Rating | 50 mA |
| Max Current Rating | 50 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Orientation | Straight |
| Actuator Length | 3.75 mm |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| Throw Configuration | SPST |
| Number of Positions | 2 |
| Contact Resistance | 100 mΩ |
| Switch Function | Off-Mom |
| Illumination Type | Illuminated, Non-Illuminated |
| Operating Force | 3.43 N |
| Switch Travel | 300 µm |
| Mechanical Life | 1 Mcycles |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Actuator Type | Plunger for Cap |
| Life (Cycles) | 1 MCycles |
| IP Rating(Ingress Protection) | IP67 |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
